Teremtésszelet*
Szerbiát jellemzően az újabb történelmi korszaka a testvér háborúkkal kezdődött, majdan végződik is egy nap...A viharos “déli- szél” egy ötdanos** karate-mestert röpített Csókára családjával Horvátországból menekülve elkerülve a legrosszabbakat.
Mit tegyen az ember fia, ha kitépik gyökereit, újabb tápláló talaj után néz és újból gyökeret próbál ereszteni, hogy ideig - óráig védekezzen a viharos szelek ellen, ez történt esetünkben is.
Hódegyházára került családjával az Isten hát mögé jobbra, majdan Csókán megállapodtak (az előzőtől balra) és építkezni kezdtek üres kézzel, ami a mestert jellemzi a tudománya a tenyerében van, hite meg a szívében, ebből baj nem lehet!
Kiről is van szó?
A karate filozófiáját véve alapul Mujidzsa Milán (Shihan) szó szerint „üres kézzel” elkezdte tanítani Csóka számára ismeretlen küzdő sportot, amely értelem szerint fegyver nélküli japán küzdő- mód, ahol a karatéka saját testét használja fegyvernek. A shotokan karate 松濤館流 a japán szabadkezes harcművészetek egyike. A XIX.-XX. század fordulóján alakult ki Okinava szigetén, alapítójának Funakoshi Gichin. A „Shotokan” elnevezés két szóból áll. A „Shoto” jelentése „a fenyves zúgása”, a „Kan” jelentése „épület, hely”. A „shotokan” tehát az a hely, ahol a fenyves zúgása hallható. A „Shoto” egyben Funakoshi költőneve is. Funakoshi dojojára is utal, aminek a neve a Hajladozó fenyő csarnoka. Csókán ez a hely az általános iskola, hideg, hajladozó, fenyő csarnoka egy igen érdekes gondnokkal a fenyő tetején...
Az ötdanos edzőnek vezérfonala a távol-kelet precizitása, munka-szeretete, kitartása, hite és lőn csoda megszületik az eredmény, még itt Csókán is a világ végétől balra ahol már minden házasság vég-veszélybe került, pediglen a család a társadalom alap sejtje...a gyermek akkor fejlődhet még a Shotokan karatéban is, ha harmonikus családban nevelkedik, ezt követően egészséges környezetben...
Itt nem “celebek” születnek a semmiből a semminek, hanem kőkemény munkával bölcs harcosokká válnak a gyermekek, akiknek még az iskolai előmenetelük is kíválló! Itt fordítottan érvényes a mondás: a shotokan karate az iskola javára válik nem rovására. Az edzések alatt az életről is szó van, mert az életre kell felkészülni, mindennapok nehézségeit leküzdeni, mert ugyebár mire ezek a gyermekek felcseperednek millió ellenségük veszik majd őket körül (Funakoshi Gichin 16. alapelve) ma már van pár-ezer irigyük...erre időben fel kell készülni!
A tanulás nem régi korok megidézése, hanem a világ értékéinek átmentése a pusztulástól és a pusztítóktól. A szellemisége a shotokan karaténak a tiszteletre épül, amely az igazi elveket szolgálja, önismeretet gazdagítja, ezáltal könnyen kiismerhetővé válik az ellenfél. A szellemi erő a technika fölött áll, erős jellemek formálódnak ezáltal. Amennyiben hiba becsúszik az csak hanyagságból történhet meg. A küzdelem a shotokan karatéban a körülményekhez való alkalmazkodást rejti magában...e alapelveket az ötdanos edző folyamatosan sulykolja tanítványaiba.
A munka több pillérre van kiosztva, így a “mester” mellett ott vannak a tanítványok is a “hajladozó fenyők csarnokában”, neveztesen a két fiú gyermek Muidzsa Alekszandar - Aca 2.dan és Muidzsa Szanyin 2.dan, mellettük vállvetve Bugyi Edmond 2.dan és Bojadzsija Márkó 2.dan.
Érem hullás a javából!
Az erdmények 2011-ben: 23 tornán vett rész a csókai shotokan karaté klub, abból négy országos bajnokságon, 11 nemzetközi tornán és 7 bemutatón. A 23 megmérettetésen 365 érmet szereztek karatékáink! 190 aranyérmet, 100 ezüstérmet és 75 bronzérmet a 42 karatéka versenyző!
A klub hét versenyzője szerzett akkor válogatottsági jogot Szerbia válogatotjába! Neveztesen: Bugyi Dávid, Szemerédi Rita, Kobrehel Viktor, Štrbac Petar, Ardala Nebojša, Vilovski Jovan i Kis Rihárd. A Székesfehérváron megrendezett európai bajnoságon Szemerédi Rita bronzérmet szerzett egyéniben - katában.
A 2012-es évben hasonló sikerekkel és (csak) tíz éremmel kevesebbel, mint 2011-ben, így is 355 érmet szereztek a csókai karatékák 187 aranyérmet, 82 ezüstérmet és 86 bronzérmet. Eredményes fellépése volt a
csapatnak a romániai Bukarestben a 2. SKDUN Shotokan
Karate Európabajnokságon és a 2. SKDUN Kohai Európai
Kupán, 2012.04.21. és 22. A csókai Shotokan
karate klub e megmérettetésen 6 versenyzővel szerepelt: Sretenović
Milica, Basa Gábor, Kis Rihárd, Vilovski Jovan, Štrbac Petar és
Kobrehel Viktor. A csókai klub tagjait Muidža
Aleksandar, a klub segédedzője kísérte. Az eredmények sem
maradtak el: Sretenović Milica ezüstérmes lett
katában, Kis Rihárd harcban ezüst érmet érdemelt
ki, Štrbac Petar bronz érmes lett harcban. Kobrehel
Viktor harcban bronzérmes és a Szerbiai csapatban is fellépett a harcokban ahol ezüst érmet érő helyet ért el. A kupán 1500 karatéka vett részt 32 ország
színeiben.
Eljött az idő, hogy támogatók után nézzünk másfelé, ha már helyben nem hajlandóak támogatni az atyók leányaink és fiaink! Főbűn lenne e tehetséges-sikeres gyermekek elvesznének a középszerűség süllyesztőjében! Számomra még továbbra sem érthető, hogy a világban a tehetségeket felkarolják, istápolják, tenyerükön hordozzák, itt meg a szárkúp mögé szeretnék dugni őket, hogy ne is látszanak. Amott meg folyamatosan sírnak a szegénységi bizonyítván végett...
Spártai körülmények között edző gyermekeink (fűtetlen tornaterem...) kítűnőre vizsgáztak Egerben ország világ színe előtt! Hét érem ékesíti a csókai Shotokan karate klub hírnevét. Három arany, egy ezüst és három bronz érem!
A pöttöm szöszke Losonc Maya
aranyérmes lett egyéniben - katában!
Gratulálok és további sikereket kívánok!
A Shotokan karate Csókán jelképpé vált, egy kiaknázatlan jelképpé, amely a leleményes világban nem maradna parlagon, hiszen az információ, reklám a mai világ mozgató-rugója. Versenyzőink járják a világot és egy-egy cég jó hírét - reklámját vihetnék magukkal, kimonójukon, ruházatukon...
Shotokan Karate Made In: Choka...poor made in...poor...
*A teremtésszelet sorozat azon Csókaikat rendeltetett bemutatni, akik tehetségük végett nem tudtak itthon érvényesülni, akiknek az itteniek "hegyeket" gördítettek mindennapi tevékenységük elé, csak úgy irigység...stb. végett. A rátermettségüket bizonyítva ennek ellenére külhonban sikereket értek el. Alap tétel: "Senki sem lehet próféta saját hazájában", ez Csókára hatványozottan érvényes, de ezzel a teremtéspusztulás sorozatban foglalkozom!
** 1-2.dan, fekete öv = elöljáró = Senpai
3-4.dan, fekete öv = tanító = Sensei
5 -10.dan, fekete öv = mester = Shihan
A danokat speciális felvarrások jelzik az öv bal végén,mindegyik dannak megvan a maga neve és jele.
***A karate szó szerint „üres kéz”, értelem szerint fegyver nélküli küzdőmód, ahol a karatéka saját testét használja fegyvernek.